Jak szybko utworzyć z nagrania jego transkrypcję? (zamiana pliku dźwiękowego na tekst)

Materiały do słuchania, które wybieram i opisuję na blogu, w zdecydowanej większości zawierają teksty nagrań. Jest z czego wybierać, więc na dobrą sprawę mogłoby się wydawać, że narzędzie pozwalające na zamianę plików dźwiękowych na tekst żadnemu z Czytelników się nie przyda. Gdy jednak są wśród Was osoby zainteresowane szybkim i bezpłatnym tworzeniem własnych transkrypcji przy pomocy pewnego prostego narzędzia, Otter zaspokoi Wasze potrzeby w dwójnasób.

W bezpłatnym planie oferuje on miesięcznie aż 600 minut transkrypcji za darmo, co jest naprawdę hojnym prezentem możliwym do wykorzystania zarówno przez osoby uczące się języka angielskiego jak i nauczycieli tego przedmiotu.

Kilka dziecinnie prostych kroków dzieli nas od otrzymania zapisu tekstowego danego nagrania i to prawie ze 100% poprawnością.

Narzędzie przetestowałam wykorzystując kilka plików mp3 o bardzo zróżnicowanym stopniu trudności (jeśli chodzi o zawartość) jak i długości ścieżki. Wyniki za każdym razem przerosły moje oczekiwania. Gdy praca wykonywała się sama w tle, ja mogłam poświęcić sporo zaoszczędzonego czasu na wyszukiwanie m.in. podobnego narzędzia bazującego na języku niemieckim (póki co wyniki na tym polu bezowocne).

Jakie są to więc kroki?

Pierwszy, założenie konta na stronie (dla posiadaczy konta Gmail lub Microsoft krok ten potrwa kilka sekund).

Drugi, wgranie wybranego przez nas pliku mp3 (lub mp4) w zakładce My Conversations, Import Audio/Video bezpośrednio na stronę.

Trzeci, oczekiwanie na gotowy tekst. Czas ten uzależniony jest naturalnie od długości wgranego pliku/ w przypadku nagrań kilkuminutowych możemy zapomnieć o uzbrojeniu się w cierpliwość, potrwa to bowiem krócej niż samo nagranie.

Czwarty, gdy tekst jest gotowy możemy go dowolnie edytować lub po prostu zapisać na komputerze w wybranym przez nas formacie.

 

A teraz przykład wykorzystania aplikacji Otter.

Jest taki projekt skierowany do osób uczących się języków i szukających autentycznych , krótkich nagrań na tematy wszelakie. Na towarzyszącej mu stronie znajdziemy sporą ich kolekcję; wszystkie nagrania wykonane przez rodowitych użytkowników danego języka (w tym oczywiście angielskiego) dostępne są na różnych poziomach zaawansowania (zgodnie ze skalą Rady Europy) możliwe do odsłuchania online oraz pobrania jako pliki w formacie mp3.

Ich liczba znacznie wzrosła od momentu kiedy zaglądałam na stronę projektu po raz ostatni. Opisując ją wtedy bardzo oszczędnie na blogu podsuwałam moim kursantom pomysł na potraktowanie dostępnych nagrań jako dyktand, ja sprawdzałam je każdemu chętnemu. Dzisiaj jednak mój wkład do pracy nad opracowanym tekstem może być dzięki Otterowi minimalny, pozwoli on i Wam wykonać transkrypcję danego nagrania bez specjalnego nadzoru kogoś, kto zna język nie od dziś.

Pozostaje mi teraz zachęcić Was do samodzielnego testowania opisanej aplikacji.

A w razie pytań, proszę piszcie :)

 


 

Ten wpis został opublikowany w kategorii "Narzędzia" pomocne w nauce. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s