Jak poprawnie wymawiać nazwy własne w języku angielskim?

Jeśli miałabym policzyć jak często nazwa komunikatora internetowego Skype wymawiana jest niepoprawnie palców szybko by mi zabrakło. Ta z pozoru nieskomplikowana nazwa przysporzyła niejednemu z moich kursantów kłopotów, a utrwalenie nieprawidłowej wymowy przynosiła zazwyczaj kolejne. Niestety, nie sposób bowiem wyeliminować natychmiast błędu powielanego przez długi czas.

Nazwy produktów czy usług to tylko jedna z wielu kategorii wyrazów skupionych pod szerokim parasolem terminu „nazwy własne” (kryją się pod nim m.in. imiona, nazwiska czy nazwy geograficzne). Przykłady z życia wzięte (a dla Czytelników przy okazji mały test sprawdzający – które z poniższych wyrazów jesteście wymówić poprawnie?) – Mark Twain, Australia, Chicago, The Thames, Park Avenue, Earl Grey, Coca Cola, Mars.

Czy istnieją więc jakieś miejsca w internecie, które pomogą nam nauczyć się poprawnej wymowy nazw własnych i handlowych?

Poniżej lista do wykorzystania od zaraz:

  •  internetowy słownik Oxford (niestety nie przy każdej nazwie został podany zapis przy użyciu alfabetu fonetycznego, a ten jest w tej sytuacji wg mnie niezbędny / na końcu wpisu podam rozwiązanie i tego problemu)
  • Forvo (jest to tworzony przez wolontariuszy z całego świata „zbiór wyrazów mówionych”, podobnie jak wyżej nie znajdziemy w nim zapisu z wykorzystaniem alfabetu fonetycznego, ale za to posłuchamy wielu różnych nagrań pochodzących od różnych użytkowników danego języka, nie tylko angielskiego)
  • Google Translate (tutaj oprócz wymowy mamy również definicję wybranego przez nas słowa oraz czasami przykłady użycia w zdaniu)
  • Inogolo („przewodnik wymowy po nazwach osób, miejsc i rzeczy”, wymowa jedynie amerykańska)

Jeśli znamy alfabet fonetyczny (do jego nauki serdecznie zachęcam) wykorzystanie prostego narzędzia pozwoli na zapis wyrazu przy użyciu tych właśnie znaków. Dodatkowo na polecanej przeze mnie stronie tophonetics.com usłyszymy jego nagranie w wybranej odmianie angielskiego – brytyjskiej lub amerykańskiej. Poniżej jak to wygląda w praktyce.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii "Narzędzia" pomocne w nauce, Wymowa. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s