Czytamy i słuchamy w oryginale – Louis Sachar „Holes”

Jeśli próbujemy swoich sił w czytaniu w oryginale lub chcemy podjąć się tego zadania, to powinniśmy zwrócić uwagę na pozycję książkową dla młodych czytelników uhonorowaną kilkoma znaczącymi nagrodami – „Holes” autorstwa Louisa Sachara. Znajdziemy w niej sporo zalet (opisane poniżej z punktu widzenia osoby uczącej się języka). Mamy więc:
– krótkie rozdziały (a więc zachęcające do czytania jednego w całości, za każdym razem, gdy bierzemy książkę do ręki),
– operujące prostym językiem, w miarę krótkie i nieupiększane wyszukanymi ozdobnikami zdania w całości pozycji,
– naprawdę ciekawa/wielopoziomowa fabuła (o tym czy akurat Was zaciekawi możecie przekonać się zaglądając na stronę Google Books lub esl bits , gdzie mamy podgląd kilku pierwszych rozdziałów/na drugiej z wymienionych stron również nagrania w dwóch różnych tempach czytania),
– narracja w większości powieści prowadzona jest w czasie przeszłym, części opisowe przeplatane są jednak dialogami, więc jest czas na chwilę oddechu w bardziej wymagających porcjach czytania/słuchania.

Mówiąc bardziej konkretnie o czasach gramatycznych, które napotkamy w powieści to:
zdecydowana dominacja czasu przeszłego prostego/Past Simple, jest też sporo przykładów czasu zaprzeszłego/Past Perfect, również przykłady użycia strony biernej/Passive Voice (głównie dla wymienionych przed chwilą czasów Past Simple and Past Perfect) oraz nieliczne przykłady czasowników modalnych w przeszłości (Past Modals), czyli konstrukcji typu – must have done…

Jak podejść do czytania? („Holes” to 50 rozdziałów, ponad 200 stron tekstu).

Ogólnie rzecz ujmując, jeśli chcemy z tego doświadczenia wynieść jak najwięcej, ważny jest plan działania. Choć podejście do niego powinno być elastyczne, a zmiany dokonywane w miarę potrzeby. Zanim jednak w ogóle zaczniemy, spróbujmy odpowiedzieć na pytanie – Dlaczego to robimy? Co chcemy dzięki temu osiągnąć?

Wracając do właściwego podejścia do czytania… Rozwiązań może być tutaj tyle ile jest czytelników, ja proponuję następujące założenia:
– jedna strona dziennie (lub też jedna strona w rozłożeniu na jeden, dwa lub trzy dni w zależności od czasu, którym dysponujemy lub miesiąca, w którym czytamy naszą książkę);
jeśli jedna strona to dla nas za dużo, spróbujmy mniejszymi porcjami – od 5 do 20 zdań dziennie,
– od samego początku koniecznie łączymy słuchanie z czytaniem czy też raczej słuchanie najpierw, a potem dopiero w połączeniu ze „śledzeniem tekstu”, na końcu samo czytanie,
– praca nad słownictwem, w wersji minimum – raz w tygodniu, w wersji pożądanej – po każdym fragmencie (przy czym nie musimy poznawać wszystkich nowych wyrazów, wybierzmy te, które nas interesują lub te, bez których zrozumienie kontekstu jest bardzo trudne.) Listy słownictwa przygotowujemy w aplikacji Quizlet (tą bowiem możemy mieć zawsze ze sobą – w naszym telefonie, a tworzone za jej pomocą ćwiczenia nie wymagają od nas żadnego wkładu własnego, my jedynie tworzymy zestawienia).

Gdzie można nabyć książkę?

W wersji papierowej możemy ją m.in. kupić w księgarni bookcity, również w bookdepository (przesyłka zawsze bezpłatna) lub amazon.de.

W wersji elektronicznej wraz z audiobookiem – w bibliotece wirtualnej scribd / jeśli mamy w niej konto to warto sprawdzić czy jego w ramach mamy dostęp i do tej książki (kraj zamieszkania decyduje o dostępności pozycji książkowych na platformie scribd, więc nie wszyscy będą je mieli w swoim katalogu). Jeśli nie mamy tam konta, warto zastanowić się nad jego założeniem, ponieważ pierwszy miesiąc korzystania jest darmowy.

Dodatki:

Szczegółowy przewodnik po powieści wraz z wywiadem z pisarzem i innymi cennymi informacjami znajdziecie tutaj (wersja angielska).

Książka we fragmentach czytana przez amerykańską bibliotekarkę dostępna tutaj lub poniżej (każde zdanie w oddzielnej klatce filmu, świetny materiał do czytania na głos).


Chcesz podjąć się przeczytania właśnie tej książki?

Jeśli Twoja odpowiedź brzmi pozytywnie i będziesz potrzebował pomocy językowej lub wskazówek technicznych, po prostu napisz. Z przyjemnością odpowiem na Twoje pytania.


Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Czytamy w oryginale.... Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s