Strona miesiąca / Maj 2019

Dzisiaj drugi dzień nowego miesiąca. Drugi raz pojawia się więc na blogu wpis „Strona miesiąca”. Tym razem wybrałam jednominutowy materiał do słuchania wraz z krótkimi ćwiczeniami utrwalającymi .

Interesującą cechą tej strony internetowej jest to, że nagrania/teksty zawierają nieliczne zwroty i słownictwo o charakterze potocznym. Drugą istotną sprawą jest szybkość mówienia –  jest ona zbliżona do ‘normalnej’ tzn. takiej jaką posługują się zazwyczaj rodowici użytkownicy danego języka.

Materiały te polecam osobom, które uczą się języka angielskiego przynajmniej rok (a jeśli systematycznie i intensywnie, to można spróbować korzystać z nich o wiele wcześniej). Ale uwaga! – pod względem zawartości gramatycznej można tutaj natrafić na teksty naprawdę proste ale i bardziej skomplikowane.

Z uwagi na krótki czas nagrań (niewielkie teksty i niedługie zdania, które je tworzą) materiały te świetnie nadają się również do ćwiczenia wymowy. Takie ich wykorzystanie mogę polecić osobom, które języka uczą się dłużej niż rok, ale chcą sprawdzić się w tej umiejętności. Czy może coś jednak wymaga doszlifowania lub poprawienia?

Mam nadzieję, że mój opis zachęci Was do wypróbowania zawartości majowej strony miesiąca i zaczniecie słuchać już dziś wieczorem. Proponuję po jednym nagraniu codziennie przez następne 30 dni. A jeśli aktywnie, to również w połączeniu z czytaniem na głos oraz wykonywaniem przynajmniej jednego ćwiczenia. Zachęcam ponadto do prowadzenia dziennika słuchania, który pozwoli Wam uporządkować codzienną naukę, trzymać wszystkie informacje, odnośniki i krótkie notatki w jednym miejscu oraz szybko sprawdzić co/ile/jak, a ponadto pozwoli na chwilę refleksji w odniesieniu do Waszych nawyków językowych.

Jeśli w trakcie słuchania (czy też robienia ćwiczeń) nasuną się Wam pytania dotyczące zawartości, czekam nieprzerwanie w ciągu kolejnych 30 dni :)

 


STRONA MIESIĄCA W SKRÓCIE

Nazwa:
Listen A Minute

Link:
https://listenaminute.com/

Dla kogo:
osoby znające język angielski na poziomie A2/B1

Odmiana angielskiego:
brytyjska

Opis:
Ponad 400 jednominutowych tekstów do wysłuchania, tematy podgrupowane alfabetycznie. Dodatkowe krótkie ćwiczenia utrwalające zrozumienie tekstu i słownictwa (do wyboru: Listening Gap Fill/wypełnianie luk, Correct the Spelling/poprawianie błędów w pisowni, Unjumble the Words/ułożenie wyrazów w odpowiednim szyku w zdaniu).

Do każdego odcinka bezpłatne materiały do pobrania
(nagranie w formacie mp3 + transkrypcja w pliku pdf lub doc/Word)

 

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólna i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s