O sile i wykorzystaniu cytatów w nauce języków obcych

Kilka lat temu prowadziłam z małą grupą studentów miniprojekt, który miał na celu zapełnienie krótkich (wolnych w ich grafiku) chwil w ciągu dnia na samodzielną pracę z językiem. Bazowała ona między innymi na kreatywnym wykorzystaniu cytatu do 10-15 minutowego kontaktu z autentyczną dawką języka angielskiego. Cytaty te były przeze mnie specjalnie wyselekcjonowane i zawsze z dołączonym zadaniem do wykonania.

Jeśli patrząc na cytat widzicie jedynie zlepek wyrazów w wyrwanym z kontekstu zdaniu, to nie odbiegacie w swoim nastawieniu do tej krótkiej formy tekstu od moich studentów z początków projektu. Gdy dysponujemy jednak ograniczonym czasem do nauki, te właśnie zdania mogą być doskonałym źródłem inspiracji językowej oraz możliwością utrzymania regularnego kontaktu z językiem, którego się akurat uczymy. Doceńmy więc wartość dodaną cytatów.

Oczywiście pytanie brzmi: co ja mogę z takim cytatem zrobić przez całe 15 minut?

Dla osób początkujących plus (czyli takich, którzy już od jakiegoś czasu uczą się języka) zadanie polegać będzie głównie na rozszyfrowaniu całości i wybraniu słówka/zwrotu do zapamiętania. Nazwijmy je „słówkiem dnia”. Zadanie należy koniecznie wykonać z użyciem słownika monojęzycznego tj. Longman Dictionary of Contemporary English lub Cambridge Dictionary. Jeśli nie jesteśmy jeszcze gotowi, żeby było to jedyne źródło na sprawdzenia znaczenia wyrazu posiłkujemy się słownikiem angielsko-polskim (np. diki lub też pons). Wybrane słowo powtarzamy na głos, czytamy też na głos przykłady zdań z jego użyciem (tutaj doskonałym wsparciem będzie dla nas wspomniany wyżej słownik Longmana, gdzie wszystkie przykłady są nagrane). A na końcu robimy krótką notatkę dotyczącą wybranego z cytatu wyrazu do zapamiętania dołączając przykłady zdań z jego użyciem (przynajmniej dwa) albo zaczynamy tworzyć listę z takimi zdaniami do ponownego wysłuchania (aplikacja Quizlet).

Przykład wykorzystania cytatu do nauki języka dla poziomu początkującego. Wybrane słówko dnia to „talk”. Przykłady do dalszych ćwiczeń (zgodnie z opisem powyżej) tutaj.

 

Dla osób średniozaawansowanych i wyżej możliwości wykorzystania cytatu w codziennym kontakcie z językiem są tak naprawdę ograniczone jedynie naszą wyobraźnią. Oprócz prostego rozszyfrowania całości czy dokładnej pracy nad słownictwem możemy bowiem wykorzystać cytat jako pytanie, które sobie stawiamy. Czas na zbudowanie gotowej odpowiedzi to właśnie (maksymalnie) 15 minut. Najprostsze pytanie będzie miało formę „Do I agree or disagree with the quote?”. Jeśli cytat jest dla nas zbyt skomplikowany a pora na krótki kontakt z angielskim nie sprzyja na „rozmowę z samym sobą” możemy wykorzystać zawarte w nim wyrazy do postawienia sobie innego pytania (ćwiczymy przy okazji budowanie pytań) lub powtórzenia danego zagadnienia gramatycznego.

Propozycja wykorzystania cytatu do nauki języka na poziomie średniozaawansowanym:

Słówko, na którym dzisiaj się skupiam to: appreciate 

Pytania do samego siebie: Would I marry an archaeologist? Do I think the job of an archaeologist is interesting or boring? Who do I appreciate? Who appreciates me?

Dokańczam zdanie: The older I grow, the…. / The more I…, the better I…. (i nie zapomnijcie również spróbować dodać uzasadnienie „Why is that?”)

Zagadnienie gramatyczne do powtórzenia lub odświeżenia: porównania typu… the older… , the more… Linki do wykorzystania: EnglishGrammar, English File (OUP).


 

Dzisiejszy wpis w formacie pdf – O sile i wykorzystaniu cytatów w nauce języków obcych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Dla zapracowanych, Dygresje.... Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s