Przerywnik w nauce – gra słowna Lexulous

Wszystko zaczęło się od prezentu. W zielonym pudełku gra w wersji niemieckiej. To Scrabble. I choć nazwa ani zasady gry nie były mi do końce obce (mam nadzieję, że i Wam choć w pewnym stopniu nie są), przyznaję, że jeszcze rok temu nie rozumiałam tak naprawdę ani jej popularności ani możliwości jakie w sobie kryje (tych z punktu widzenia osób uczących się języka). Nie trwało to jednak długo i przekonałam się o tym na własnej skórze. Zastanawiałam się jednak, czy rozgrywki w Scrabble można prowadzić w inny sposób? Interesował mnie taki, który pozwoli na grę w czasie i miejscu dogodnym dla każdego z graczy. Większość z moich kursantów ma napięte grafiki, chciałam więc znaleźć sposób na wykorzystanie ich krótkich przerw na naukę.

Nie udało mi się odkryć takiego rozwiązania w oparciu o grę Scrabble, ale poszukiwania naprowadziły mnie na Lexulous (dostępna również w wersji mobilnej). Zasady okazały się w dużym stopniu zbliżone do Scrabble a dodatkowo można w nią grać mailowo. Tego właśnie szukałam.

Gramy więc od ponad roku. Najważniejsza zasada w naszych rozgrywkach, która pozwala na wyrównanie sił brzmi: w trakcie gry nauczyciel (czyli ja) nie ma prawa korzystać ze słowników a uczniowie jak najbardziej :). Zachęcam ich zwłaszcza do korzystania ze słowników monojęzycznych.

Po rozgrywce (bądź w trakcie) opracowuję dla każdego gracza krótkie listy wyrazów do dodatkowego ćwiczenia. W tym celu wykorzystuję platformę do nauki słownictwa Quizlet (dostępna również w wersji mobilnej). Przykładowe zestawy:

https://quizlet.com/_3m0ocy

https://quizlet.com/_3m29mw

Opracowałam też pomocnika do gry (w formacie pdf), który możemy wydrukować i na bieżąco zaznaczać, które litery wykorzystaliśmy my i które nasz przeciwnik. Do pobrania tutaj.

Dodatkowym przydatnym w trakcie rozgrywki zbiorem są wyrazy dwuliterowe dopuszczalne w grze. Jest on zawsze widoczny na stronie poniżej planszy głównej.

Plansza pochodzi ze strony lexulous.com.

Przykładowa rozgrywka, w której pokonanie przeciwnika okazało się dla mnie trudne :)

Zrzut ekranu pochodzi ze strony lexulous.com (kliknij, aby zobaczyć w powiększeniu).

 

A teraz nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić Was na potyczki à la scrabblowe.

Jeśli jesteś takimi zainteresowany napisz krótką wiadomość na mój adres mailowy – martacreatively@gmail.com (a ja drogą zwrotną prześlę Ci zaproszenie do gry). Uczestnictwo w grze nie jest związane z żadnym kosztem, więc dlaczego nie miałbyś spróbować, Drogi Czytelniku?

 

Kilka lat temu zrobiłam  porównanie  stron z quizami i grami słownymi, które możemy z powodzeniem wykorzystać w przerwach w nauce. Zapraszam do przeczytania tego wpisu.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Ogólna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s