Czytamy artykuły popularnonaukowe po angielsku (dziedzina: historia, okres: średniowiecze)

Nauka języka obcego nabiera całkiem nowego znaczenia, kiedy zdajemy sobie sprawę, że dzięki niemu możemy rozwijać swoje zainteresowania, prywatne jak i oczywiście te zawodowe. Ja chciałabym skupić się dzisiaj na tych pierwszych wspominając moje własne doświadczenie w tym względzie. Wszystkie wcześniejsze godziny spędzone na nauce słówek i szlifowaniu gramatyki, którymi zajmowaliśmy się głównie w liceum odeszły szybko w zapomnienie, gdy przeczytałam w całości pierwszy prawdziwy artykuł. Niestety nie pamiętam dzisiaj jego tytułu ani tytułu czasopisma, ale dokładnie wiem, gdzie rozegrała się ta scena – w bibliotece British Council na gdańskiej Starówce. Zniknęło zniecierpliwienie, że jeszcze tyle nauki przede mną, a pojawiło się nowe uczucie – satysfakcja. Był to również moment, w którym zmieniło się całkowicie moje nastawienie do nauki języka.

Jeśli historia średniowiecza leży w kręgu Waszych zainteresowań, zajrzyjcie na stronę historyextra.com. Jest to odsłona internetowa czasopisma o charakterze popularnonaukowym „BBC History Magazine„. Wybrane przeze mnie poniżej artykuły pochodzą z zakładki History Topics  i kategorii Medieval. Poziom znajomości języka angielskiego potrzebny do ich swobodnego czytania to B1/B2. Wspomagajmy się w ich czytaniu aplikacją Readlang WebReader (więcej na ten temat na dole wpisu).

How to throw a medieval feast
Love and marriage in medieval England
10 dangers of the medieval period
What was life like for a court jester?
Reading the medieval mind
Medieval London’s worst smells
Beast of wonder: reading animals in the Middle Ages
The hospital experience in medieval England

 

A jeśli chcemy podjąć wyzwanie czytelnicze związane z czasami średniowiecza, to polecam tytuł „The Time Traveller’s Guide to Medieval England” (autor – Ian Mortimer).  Pozycja ta napisana jest głównie w czasie teraźniejszym, co nie jest bez znaczenia z punktu widzenia osoby uczącej się języka.

Wstęp oraz pierwszy rozdział The Time Traveller’s Guide to Medieval England dostępna do bardziej szczegółowego zapoznania się w dwóch miejscach – tutaj lub tutaj.


Narzędzie do pomocy w czytaniu – Readlang WebReader

Jak sprawdzić wymomę wyrazów w trakcie czytania tekstów online?


 

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Popularnonaukowe, Reading/Czytanie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s