Uczymy się angielskiego z komiksów – praktyka

Podejrzewam, że znaczna część osób, którym wspominam o użyciu komiksów w nauce języka nie traktuje moich rad poważnie. Podejrzewam też, że w dużej mierze wynika to z ogólnego postrzegania komiksu w naszej kulturze. Zbyt często kojarzonego z formą przekazu skierowaną raczej do bardzo młodego odbiorcy. No dobrze, ale nazwiska polskich rysowników satyrycznych, chociażby Andrzeja Mleczki, Henryka Sawki czy Edwarda Lutczyna nie są nam całkiem obce, nieprawdaż?

Nauka, niekoniecznie angielskiego, z pasków komiksowych (comic strip) to możliwość kontaktu z autentycznym językiem, w małej porcji oraz z drugim dnem (nauka przez żart i rozpoznanie tego żartu czyni ten materiał tym bardziej interesującym). I co ważne mogą być one wykorzystane przez osoby ze znajomością języka już na poziomie A2 (podstawowym). Górnej granicy nie ma.

Jest tak wiele pasków komiksowych, że każdy z pewnością znajdzie coś ciekawego dla siebie. Wystarczy zajrzeć na strony typu Comics Kingdom czy też GoComics, żeby się o tym przekonać. Ja jednak chciałabym polecić grupę już przeze mnie wyselekcjonowanych i przetestowanych (jeśli chodzi o ich zalety w nauce języka). Takie zestawienie pojawi się wkrótce na blogu.

Dzisiaj natomiast arkusz-pomocnik do jednego z żartów w serii „Hagar the Horrible„.

Krótkie wprowadzenie: Hagar i Helga (bohaterowie naszej scenki) to małżeństwo z długoletnim stażem i nie ma tutaj większego znaczenia, że on akurat jest wikingiem. W tej parze istnieje, ale tylko z pozoru, bardzo tradycyjny podział ról; ona zajmuje się bowiem domowym ogniskiem i dziećmi, a on „pracą”.

Arkusz-pomocnik do pobrania tutaj.

Jak korzystać z arkusza-pomocnika (to tylkie dwie strony w formacie pdf)?

Po zapisaniu arkusza na swoim komputerze, otwórzcie dokument i sprawdźcie, co kryje się pod linkami na pierwszej stronie.

Potem proponuję arkusz wydrukować tak, aby obie strony znalazły się na jednej kartce formatu A4 (podobnie jak widzimy to w podglądzie powyżej). Dzięki temu będziemy mogli zgiąć kartkę na pół i oddzielić komiks od dwóch krótkich ćwiczeń. Wydruk pozwoli nam również wprowadzić własne notatki.

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Do pobrania, Nietypowo... (komiksowo). Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s