BBC poleca czyli krótkie lub długie czytanie dla uczących się angielskiego

Od jakiegoś czasu obserwuję zestawienie, które pojawia się na stronie BBC News Magazine w każdą sobotę. Nosi ono tytuł 10 things we didn’t know last week„, a w jego opisie (jak widzimy powyżej) pojawia się zdanie „

[jeśli słówka z tego opisu nie brzmią dla Was znajomo, to wystarczy kliknąć w wybrany wyraz, aby sprawdzić jego znaczenie]

Moja obserwacja tych podsumowań nie była jednak bierna :) Dlatego zaczęłam polecać zaglądanie w to miejsce moim kursantom. Zawartość zestawienia może być bowiem wykorzystana przez osoby uczące się języka od poziomu pre-intermediate w górę.

Gdy nasza znajomość angielskiego nie pozwala jeszcze na czytanie dłuższych artykułów możemy prześledzić jedynie same tytuły (w ten sposób na pewno jakiś nowy wyraz wpadnie nam w oko). Z drugiej strony i w przypadku wyższego poziomu zaawansowania możemy wybrać jeden z nich i zagłębić się w treść na poważnie (zazwyczaj sugeruję próbę zmierzenia się z jednym artykułem tygodniowo).

Dla przykładu w zestawieniu z 20 maja (ubiegła sobota) znajdziemy między innymi tytuły:

Climate change is turning Antarctica green, say researchers.

Atheists maybe more intelligent than religious people, according to a study.

Beauty sleep actually works.

A London private school may let boys wear skirts.

The King of the Netherlands secretly piloted KLM passenger flights for 21 years.

A w nich poznajemy (bądź odświeżamy) zwroty typu: climate change, beauty sleep, passenger flight, turn green, according to a study, for … years, more intelligent than, something works, do something secretly. Jak na zaledwie pięć tytułów to, moin zdaniem :) spora dawka ciekawego słownictwa.

Oczywiście będzie go więcej, gdy podejmiemy próbę przeczytania całego artykułu.

Póki nie pojawi się nowe zestawienie (za kilka dni) proponuję przeczytać jeden z nich  – Beauty sleep is a real thing (poziom trudności – B2).

 


A tak na marginesie – dużym pomocnikiem w trakcie czytania jest aplikacja Readlang Web Reader. W telegraficznym skrócie – jest to narzędzie, które upraszcza proces sprawdzania słownictwa w pracy nad tekstami z witryn internetowych. Więcej na jej temat w jednym z moich poprzednich wpisów.

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Reading/Czytanie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s