Jak sprawdzić wymowę wyrazów w trakcie czytania tekstów online

Mam dwa sprawdzone sposoby – pierwszy wykorzystuje aplikację Readlang Web Reader (której jestem wielkim fanem od samego początku jej istnienia), drugi opiera się na dodatku do przeglądarki internetowej Firefox zwanym Research Word.

Dzisiaj opis pierwszego; do końca weekendu przygotuję również wpis na temat dodatku/rozszerzenia Research Word, jeśli wyrazicie nim zainteresowanie.

Ich główna zaleta polega na tym, że nie musimy dodatkowo wpisywać wyrazów w wyszukiwarkę słownika, aby dowiedzieć się jak prawidłowo brzmią (jak brzmieć powinny). Dzięki wykorzystaniu tych narzędzi: po pierwsze – znacznie skracamy czas poświęcony na sprawdzanie, ponieważ operujemy głównie myszką, po drugie – możemy lepiej skupić się na czytanym tekście, po trzecie i najważniejsze – nie zgadujemy jak brzmi wybrane przez nas słowo (ten punkt jest szczególnie istotny w nauce angielskiego, który pełen jest różnorodnych zasadzek związanych z wymową; te często czyhają na nas w miejscach nawet dobrze oswojonych).

A teraz do rzeczy.

Gdy tekst jest już na moim ekranie, uruchamiam zainstalowaną na komputerze aplikację Readlang (więcej na ten temat we wcześniejszym wpisie tutaj). Zaznaczam pierwsze nieznane mi słowo kliknięciem myszki (wybrany wyraz to „disease”), gdy jego polskie tłumaczenie pokaże się nad angielskim odpowiednikiem, przechodzę do Menu aplikacji (widoczne na zielonym pasku) i wybieram Open Dictionary. Ten prosty zabieg otworzy dodatkowe okno ze szczegółowymi informacjami na temat wybranego przeze mnie wyrazu. Skupiam się na wymowie – ikonka widoczna na samej górze obok danego słowa (proszę zwrócić uwagę, że mam do wyboru więcej niż jedno nagranie, w różnych odmianach angielskiego).

Poniżej wykonane przeze mnie kroki, wizualnie.

W celach demonstracyjnych wybrałam tekst ze strony dreamreader.net zatytułowany „Garlic”.

Garlic_-_DreamreaderDreamreader

Garlic_-_DreamreaderDreamreader

disease_-_WordReference_Słownik_angielsko-polski

Tak wygląda uruchomiony w oddzielnym oknie słownik, gdy wykorzystujemy do czytania aplikację Readlang Web Reader.

 

W a ż n e – Nie zamykajmy raz otwartego okna ze słownikiem. W ten sposób każdy sprawdzany przez nas wyraz pojawi się przetłumaczony w oknie z tekstem, ale również w tym dodatkowo otwartym – słownikowym. W ten sposób będziemy mogli na bieżąco wysłuchać wymowy wybranych lub utrwalanych przez nas wyrazów.


 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii "Narzędzia" pomocne w nauce. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Jak sprawdzić wymowę wyrazów w trakcie czytania tekstów online

  1. Fajny post. Czasami faktycznie nie wiadomo jak dane słówko poprawnie wypowiadać. Osobiście korzystam z bab.la, ale WordReference ma fajną opcję (którą zaznaczyłaś owalem) – wiele słówek można odsłuchać w różnych wersjach geograficznych. Niektóre słowa brzmią bardzo różnie :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s