Nauka zwrotów idiomatycznych i potocznych – podsumowanie stron

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie: „Co to takiego jest idiom?”

„Idiom – wyrażenie językowe (najczęściej kilkuwyrazowe) którego znaczenie jest inne, niż wynika to ze znaczenia poszczególnych wyrazów wchodzących w skład idiomu oraz z reguł językowych. Jest ono właściwe dla danego języka i rzadko istnieje możliwosć dosłownego przetłumaczenia go na inny jezyk.” (źródło: t4tw.pl)

Strony, które pomogą nam przyswajać takie właśnie zwroty (podobnie jak i wyrażenia potoczne) można podzielić na dwie grupy:

GRUPA 1

(z materiałami do słuchania/oglądania) krótkie audycje „z” lub „na temat” danego zwrotu, dwa rodzaje formatów – nagrania mp3 lub krótkie filmy

BBC Learning English, seria programów „The English We Speak”

VOA Learning English, seria filmików „English in a Minute”

International House Bristol, sekcja „Phrase of the Day”

talkenglish, zakładka „Idioms & Phrases”

GRUPA 2

(z materiałami do czytania) – na jedynej w tej grupie polecanej przeze mnie stronie możemy przeczytać dialogi ilustrujące znaczenie danych zwrotów

englishdaily626, sekcja „English Conversation”

Skrótowe opisy stron z powyższego zestawienia:

The English We Speak (BBC Learning English) – przedstawia potoczne zwroty i wyrażenia w formie krótkich (do ok. 3 minut) i zabawnych dialogów, nowy odcinek pojawia się w każdy wtorek, mamy możliwość pobrania bezpłatnie zarówno nagrań jak i plików z transkrypcją poszczególnych audycji; oprócz na bieżąco pojawiających się odcinków mamy również do dyspozycji bogate archiwum na wcześniejszej stronie BBC Learning English (audycje z lat 2013-2014); podcast dla znających język na poziomie „intermediate” (B1/B2)

English in a Minute (VOA Learning English) –  to jednominutowe filmy wideo prezentujące oraz wyjaśniające prawidłowe zastosowanie zwrotów idiomatycznych; na stronie macierzystej możemy obejrzeć ich ponad 50. Materiały mają formułę podcastu, więc istnieje możliwość subskrypcji całej jego serii lub wybranych przez nas odcinków; możemy również poszczególne nagrania skopiować na komputer. Co ważne – każde filmik zawiera napisy. Materiały te przeznaczone są dla osób znających język angielski na poziomie „intermediate” (B1/B2).

Phrase of the Day (IHB) – to roczna kolekcja zwrotów potocznych. Każdy zwrot to nie tylko jego krótka definicja, ale także jednominutowy film na jego temat, dwa przykłady użycia oraz przejrzysty przewodnik po tym, kiedy możemy go zastosować. Materiały w formie pisemnej przedstawione są w sposób, który pozwala na opanowanie danego zwrotu nawet osobom na poziomie „elementary”. Dodatkowa informacja: wszystkie filmy obejrzymy również na kanale YouTube – szukajmy  nagrań zatytułowanych „Phrase of the Day” /link tutaj.

Idioms and Phrases (talkenglish) – autorzy strony przygotowali w tej zakładce 10 odrębnych zestawów wyrażeń idiomatycznych oraz popularnych angielskich powiedzeń. Każde z nich zaprezentowane jest w kilku zdaniach, co powinno przybliżyć nam jego zrozumienie i prawidłowe zastosowanie. Dany zwrot lub powiedzenie usłyszymy w zdaniach i/lub krótkim dialogu.

English Daily Conversations – czyli olbrzymia kolekcja krótkich dialogów, każdy z nich uczy jednego zwrotu używanego w języku potocznym.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Słownictwo, Zestawienia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Nauka zwrotów idiomatycznych i potocznych – podsumowanie stron

  1. Idiomy to fajna sprawa i na świetnie przydają się do udowadniania innym, że nie znają angielskiego :p A na serio, to do listy dodałbym jeszcze fora typu „urban dictionary” z interpretacją różnych wyrażeń i zwrotów. Może się przydać „na mieście” ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s