Jak wybrać dla siebie lekturę? (czyli o systemie „poziomów” stosowanych przez wydawnictwa lektur uproszczonych)

Każde wydawnictwo ma swój własny system. Poniżej zaprezentuję te, które stosują cztery największe wydawnictwa graded readers (czy raczej wydawnictwa, których książki są łatwo dostępne na polskim rynku).

A na dobry początek cztery grafiki z opisem wszystkich poziomów oraz komponentów poszczególnych książeczek w języku polskim. To również najkrótsza z możliwych prezentacja wszystkich czterech wydawnictw i ich serii – Penguin Readers, Macmillan Readers, Oxford Bookworms Library, Cambridge English Readers.

Longman_Penguin Readers (grading)-_Księgarnia_BookCity

Źródło: wszystkie powyższe wycinki ekranowe, w liczbie cztery, pochodzą ze strony bookcity.pl

1.  P E N G U I N  R E A D E R S  

W celu sprawdzenia, jakie zagadnienia gramatyczno-leksykalne kryją się pod każdym z poziomów proszę kliknąć na rysunek poniżej (ten pochodzi z oryginalnej strony wydawnictwa), a następnie rozwinąć wybraną przez nas kategorię (również w wersji do pobrania jako plik pdf  – tutaj).

Źródło: strona internetowa Penguin Readers

Jeśli powyższe informacje nie są dla nas wystarczające, aby określić swój poziom czytania, wtedy możemy wykonać krótki test. Rysunek poniżej pokazuje gdzie go znajdziemy. A jak do niego dotrzeć? – W tym celu po wejściu na stronę główną (link tutaj) najpierw wybieramy „Students’ Area”, potem przechodzimy do „Go to Penguin Readers” po lewej stronie, aby na końcu  kliknąć na „Take a Level Test”.

Welcome_to_Penguin_Readers_Teachers

Źródło: strona internetowa Penguin Readers

Jeśli znamy już swój poziom, wydawnictwo daje nam możliwość selekcji danej lektury poprzez m.in. wybór gatunku literackiego (genre) – wystarczy w tym celu kliknąć tutaj.

Jeśli chcemy obejrzeć spis wszystkich lektur przyporządkowanych do danego poziomu znajomości języka, jest to również możliwe. Aby to zrobić lub też pobrać katalog w formacie pdf proszę kliknąć tutaj.


2.  O X F O R D  B O O K W O R M S

Jeśli interesują nas zagadnienia gramatyczne kryjące się pod każdym poziomem, możemy je sprawdzić otwierając plik znajdujący się obok – oxford – bookworms – syllabus.


3 . M A C M I L L A N  R E A D E R S

Podobnie jak na stronie Penguin Readers, również i na stronie Macmillan Readers możemy poddać się testowi określającemu nasz aktualny poziom czytania. Aby go wykonać proszę kliknąć tutaj lub na rysunek poniżej.

Źródło: strona internetowa Macmillan Readers

A katalog z wszystkimi dostępnymi w ofercie książkami można obejrzeć po kliknięciu na rysunek poniżej.

Online_catalogue___Macmillan_Readers_-__Private_Browsing_

Źródło: strona internetowa Macmillan Readers

4 . C A M B R I D G E  E N G L I S H  R E A D E R S

Dodatkowe materiały opisujące każdy poziom wraz ze szczegółowym wykazem zagadnień gramatycznych poniżej (w oryginalnym dokumencie tutaj):

[aby obejrzeć je w powiększeniu wystarczy kliknąć na jakikolwiek z obrazków]
Źródło: Cambridge English Readers, Teacher’s Guide

 

Również i to wydawnictwo daje nam do dyspozycji test umożliwiający ocenę naszych umiejętności przed dokonaniem wyboru książki. Proszę kliknąć tutaj, aby go wykonać. (dopisek/01-09-2017 – strona z testem na chwilę obecną nie działa)

Mozilla_Firefox

Źródło: strona internetowa Cambridge English Readers
Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Lektury uproszczone/Graded Readers. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s