Ile i jakich wyrazów się uczyć?

Dzisiejszy wpis to osobista refleksja w odniesieniu do tego powracającego w mojej pracy pytania. Za każdym razem pojawia się ono w odmiennym kontekście. Dzisiaj akurat zostało postawione w odniesieniu do popularnych egzaminów uniwersytetu Cambridge.

Niełatwa jest na nie ogólna odpowiedź, ponieważ „ile?” i „jakie?” zależy od wielu czynników, w tym m.in. naszego celu językowego, motywacji do jego osiągnięcia, czasu jakim dysponujemy na naukę oraz bardzo ważnego elementu zawartego w pytaniach „Jak lubimy się uczyć?” czy też „Jakim jesteśmy typem ucznia – wzrokowcem, słuchowcem a może kinestetykiem?”. Pomimo nieznajomości każdego z przypadków, fizycznej niemożliwości takiej sytuacji, chciałabym podzielić się wiedzą, która być może przyda się niektórym z Was. Do rzeczy więc…

Spośród dostępnych w internecie słowników do języka angielskiego, trzy z nich dają nam podpowiedzi, jakie wyrazy należą do grup bardziej lub mniej używanych. Każdy z wydawców ma swoją własną metodę na określenie takich słów. I tak odpowiednio:

1) Macmillan Dictionary stosuje system gwiazdek, od 1 do 3, im większa ich liczba obok danego wyrazu, tym jest ono w powszechniejszym użyciu.

room_definition_and_synonyms___Macmillan_Dictionary

2) Cambridge Dictionaries Online posługują się Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego, czyli symbolami od A1 do C2. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj, a w wersji bardzo uproszczonej w zakładce kramikowej „Dlaczego blog?”.

room_definition__meaning_-_what_is_room_in_the_British_English_Dictionary___Thesaurus_-_Cambridge_Dictionaries_Online

3) Longman Dictionary of Contemporay English podaje obok wyrazów enigmatycznie na pierwszy rzut oka wyglądający kod składający się z pojedynczej cyfry i pojedynczej litery, np. W1 S1. Jeśli klikniemy na ten napis myszką, wszystko stanie się jasne, ponieważ „W” to „written words” (język pisany) a „S” – „spoken words” (język mówiony); cyfra 1 w opisywanym przypadku oznacza „Top 1000” (1000 najważniejszych słów).

room_-_Definition_from_Longman_English_Dictionary_Online

*Powyższe zdjęcia pochodzą odpowiednio z trzech wymienionych we wpisie słowników.

Sprawdzając więc poszczególne wyrazy w wybranym przez nas słowniku pozwoli to nam do pewnego stopnia odpowiedzieć na zawarte w tytule dzisiejszego wpisu pytanie. Być może pomoże też rozwiać wątpliwości, czy warto danego słowa w danej chwili się uczyć.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dygresje.... Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s