Przydatne zwroty w codziennych sytuacjach

[Aktualizacja wpisu: 05.08.2015 / Strona SpeakEnglish zmieniła nazwę na SpeakLanguages. A druga, ważniejsza sprawa. Pisałam poniżej o możliwości zmiany ustawień językowych na stronie. Jest to nadal możliwe, tylko pasek z opcjami do wyboru nie znajduje się już na górze strony. Został przeniesiony na sam spód.]

&

Jeśli chcemy sobie odświeżyć bądź też nauczyć się słów, zwrotów, całych zdań przydatnych w codziennych sytuacjach, powinniśmy zajrzeć na stronę SpeakEnglish!

W części „Phrases”/”Zwroty” znajdziemy nagrania wielu krótkich zdań, które pozwolą nam łatwo zbudować własną wypowiedź. Główne kategorie sytuacyjne to m.in. Emergencies/Nagłe wypadki, Pogoda/Weather, Podróże/Travel, Zakupy/Shopping, Zdrowie/Health. Po wybraniu kategorii przechodzimy do listy ze zdaniami, które w danych kontekstach wydają się być bardzo powszechnie stosowane. Klikając na jakiekolwiek z nich, usłyszymy ich prawidłową wymowę (brytyjski angielski).

English_phrases

Zdjęcie: Zrzut strony SpeakEnglish! (kolorem pomarańczowym zaznaczyłam wszystkie kategorie tematyczne)

Przeglądając zawartość strony SpeakEnglish! posługiwałam się domyślnym ustawieniem językowym, czyli językiem angielskim. Możemy je jednak zawsze zmienić i wyświetlać zawartość po polsku. Wystarczy rozwinąć zakładkę z językami, która widoczna jest nad niebieskim paskiem u góry strony.English_phrases Taka zmiana udostępni nam tłumaczenia wszystkich zdań na język polski. Jeśli chcielibyśmy się przetestować, zawsze możemy ponownie zmienić ustawienia językowe.

Mała uwaga! Na stronie SpeakEnglish! zdarzają się  literówki i małe błędy interpunkcyjne. Nie zmienia to jednak faktu, że nagrania są świetne i z pewnością przydadzą się każdemu, dla kogo główym zmysłem wykorzystywanym w trakcie nauki jest słuch :-)

Standard wymowy na stronie SpeakEnglish! to brytyjski angielski. Jeśli interesuje nas bardziej amerykańska odmiana tego języka, to proponuję zajrzeć na podobną w swojej zawartości stronę – Learn Spoken English for Free. Nie znajdziemy tutaj list ze zdaniami pogrupowanymi tematycznie, ale za to krótkie dialogi sytuacyjne (dokładnie jest ich 100). Oczywiście nagrane, z dwiema możliwościami odtwarzania: wolną i normalną oraz słuchaniem poszczególnych słówek (wystarczy kliknąć na słowo, które nas interesuje).

Speak_English__English_Lesson__English_Words___Learn_English_at_EnglishSpeak_com

Zdjęcie: Zrzut kawałka oryginalnej strony, części z dialogami.

Nie znajdziemy na tej stronie tłumaczeń poszczególnych zwrotów na język polski, nie ma też możliwości zmiany ustawień na ten właśnie język. Jeśli chcemy się upewnić jakie jest znaczenie danego wyrazu, najprostszym rozwiązaniem jest jego sprawdzenie w słowniku diki.

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Dla początkujących, Survival English i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.