6 Minute English – Twój pierwszy podcast?

Najpierw słowo wyjaśnienia co to takiego jest ‘podcast’ (w spolszczonej wersji ‘podkast’) . Najprościej rzecz ujmując, to forma audycji przypominająca przeważnie radiową, chociaż nasza jest dostępna w internecie i niekoniecznie ma powiązania radiowe. Jest ona zazwyczaj cykliczna i daje możliwość pobierania nagrań i ich słuchania na własnym komputerze lub przenośnym odtwarzaczu muzyki. Daje nam to dużą swobodę wyboru. Bowiem wszystko zależy tylko od nas kiedy i jak często będziemy danego nagrania odsłuchiwać.

Podcasty dla osób uczących się języków mają jeszcze jedną ważną zaletę, a mianowicie, oprócz samego nagrania udostępniany jest nam również jego tekst, co pozwala sprawdzić pisownię, znaczenie poszczególnych wyrazów czy zwrotów oraz rozwiać nasze wątpliwości, upewnić się co tak naprawdę zostało powiedziane.

Jeśli dany podcast nas interesuje, nie musimy codziennie zaglądać na jego stronę internetową, wystarczy, że skorzystamy z subskrypcji (czyli usługi regularnego i automatycznego otrzymywania najnowszych odcinków).

Dosyć teorii teraz praktyka :-)

Learning English   6 Minute English6 Minute English jest to jeden z kilku podcastów dostępnych na platformie BBC Learning English. Jak sama nazwa sugeruje jeden odcinek trwa około 6 minut. Jest on przygotowany w formie dialogu i w tym konkretnym przypadku ma rzeczywiście znamiona radiowego; zawiera też dodatkowe bardzo krótkie wypowiedzi różnych osób prezentujących wszelkie dziedziny życia. Będący na pierwszym planie dialog jest prowadzony w wolniejszym tempie (łatwiejszym do zrozumienia dla osób uczących się), natomiast dodatkowe wypowiedzi stanowiące tło całej dyskusji są przytaczane/odtwarzane w tempie „normalnym”, zawierają też trudniejsze słownictwo i zwroty. Zawsze jednak prowadzący pomagają nam je utrwalić, powtarzając i obrazowo je tłumacząc.

Tematy poruszane w dialogach są tematami bieżącymi ale również bardziej ogólnymi, a więc i uniwersalnymi. Archiwa nagrań sięgają roku 2008, więc można tutaj naprawdę znaleźć interesujące historie.

Jeszcze jedna ciekawa rzecz, na końcu strony prezentującej dany odcinek jest przeważnie podany odsyłacz do artykułu prasowego lub krótkiego programu informacyjnego BBC. Ale to może już być wyzwanie dla uczącego! :-)

Learning English   6 Minute English   The death of the landline

Podcast ‚6 Minute English’ jest przeznaczony dla osób znających język angielski na poziomie średniozaawansowanym (może też ciut niższym pod warunkiem, że zna się większość zagadnień gramatycznych i sporo słownictwa).

&

Poziom: B1/B2
Standard: BrE

&

 

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Krótkie słuchanie, Podcasts/Podkasty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s